OnSpiration

kibontakozás bezárkózva

Mi az a mandala? Meditatív művészet és tudomány

A mandala a pszihológiai kifejezése az egyén teljességének. 

-Carl Jung- 

A mandalák évezredek óta számos kultúrában jelentek meg mint díszítőelemek és szimbólumok. A Buddhizmusban, Hinduizmusban és a Kereszténységben is olyan művészi alkotásnak tartják őket, amelyek elvezethetik az egyént önmagához.  

Mára már számos formájával megismerkedhettünk és rengeteg helyen láthattunk díszítőelemként ezeket a szimbólumokat. Akár rajzolt, színezett, festett, horgot vagy varrt mandaláról beszélünk, mindenképpen érdemes készítésükkel és annak pozitív hatásaival megismerkednünk. 

Következzen tehát három érdekesség a mandalákról, amelyek meghozhatják a kedvedet a házi mandala készítéséhez. 

Alkotás és meditáció 

Lehet, hogy a meditáció népszerű formái, mint a yoga vagy chakra meditáció nem nyerték el a tetszésedet. Akkor mindenképp megéri megpróbálkoznod a mandala készítés általi meditációval. 

Miért alkalmas ez a fajta alkotás meditációra? Számos kultúrában úgy tartják, hogy mikor meditáció közben a saját tudatalattink középpontjába próbálunk eljutni, segíthet a mandala készítése, amelyben szintén a középpont kap hangsúlyos szerepet. Továbbá, a folyamatosan ismétlődő minták látványa és készítése olyan nyugodt, meditatív állapotba képes juttatni az alkotót, amelyben az ellazult tudatállapot hatására megszabadul a stressztől és szorongástól. Ha szeretnél egyensúlyt teremteni magadban, vagy mindent kizárva egy dologra összpontosítani, mindenképp próbálkozz meg a mandala készítés valamelyik formájával. 

Önmagad megismerése 

Carl Gustav Jung híres svájci pszichológus kutatásaiban központi szerepet játszottak a mandalák. Úgy gondolta, hogy a mandalák központ fókuszú, szabályos, ismétlődő mintái képesek lehetnek kiegyensúlyozni a bennünk kavargó számos gondolatot, feloldva a feszültséget és stresszt. 

Amikor pedig az élet káoszában próbálunk rendet találni, megismerjük önmagunkat. Úgy tartják, hogy aktuális tudatállapotunk meghatározza, hogy milyen mintákat és színeket fogunk választani a mandalák rajzolása, festése vagy színezése közben. Mint ilyen, az elkészített mandaláink egyben pszichés tükörként működnek. 

A lélek és a tudatalatti tükre 

A mandalák festéséhez használt színek tükrözik a készítő aktuális állapotát. Így minden színhez több jelentést társítanak. 

  • Sárga: intelligencia és barátságosság 
  • Narancssárga: életerő és önkontroll 
  • Piros: önbizalom és hatalom 
  • Zöld: gyógyulás, bizalom és kapcsolódás 
  • Kék: elégedettség és harmónia
  • Fehér: nyugalom és megkönnyebbülés 
  • Fekete: megérzés és titokzatosság 

Reméljük kedvet kaptál az otthoni mandala rajzoláshoz, festéshez vagy mandala színezéshez és hogy megalkotásunk nyugalmat és kiegyensúlyozottságot fog hozni számodra. A következő bejegyzésben olyan technikákat szeretnénk megosztani, amely segítségével újabb felületeken próbálhatod ki a mandala festést, ne maradj le! 

Végül pedig, hogyha már készítettél vagy most fogsz házilag mandalát készíteni, bátran oszd meg velünk Facebookon, a facebook.com/therealonspiration oldalon, hogy másokhoz is eljuthasson az alkotás öröme! 

A bejegyzés trackback címe:

https://onspiration.blog.hu/api/trackback/id/tr8516287190

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

OnSpiration

Mi, az Onspiration, egy küldetést tűztünk ki, mégpedig azt, hogy megosszuk veletek azt, ami örömöt, kikapcsolódást és elégedettséget hozhat akkor is, ha nem hagyod el a házat. Legfőképen azért, mert a saját kezünk munkája. Ha valaha kötöttél, verset írtál, festettél, barkácsoltál vagy lakásod tetted saját kezeddel rendbe, akkor ez neked szól.

Friss topikok

süti beállítások módosítása