A grafika és fajtái
Szóval érdekel a grafika? Kezdjük is az alapoknál. A grafika elsősorban egy gyűjtőfogalom, számos ága és fajtája van. Ebben a blogban megemlítjük a legtöbbet, az általános műveltség kedvéért, utána pedig jöhetnek az érdekes dolgok is.
Tehát a grafika, gondolom eddig mindenki rájött arra, hogy a képzőművészet egyik ága lehet, mégpedig amelyhez a sokszorosítási eljárással készült, de eredetinek is tekinthető alkotások tartoznak. Illetve fordítva, azon egyszeri alkotások, mintpéldául a festmény, sokszorosító eljárással készült reprodukciók, amelyek már nem tekinthetőek egyedi alkotásoknak, úgymond másolatok. Ide sorolandók a papír alapot használó toll, ceruza és krétarajzok, pasztell és vízfestmények is. Illetve ugye a manapság legtöbb esetben használatos számítógépes szerkesztéssel készült grafikák, amelyek igen elterjedtek.
A sokszorosító grafikai eljárások, mint például a magasnyomtatás, mélynyomtatás, síknyomtatás, szitanyomtatás, illetve az eredeti és reprodukciós grafikai eljárások igen bonyolultak és rengeteg eszközt igényelnek az elkészítésükhöz. Ha érdekel egy ilyen elkészítése, akkor ajánljuk figyelmedbe az alábbi videót, amelyben Kis Péter, győri képzőművész készít el egy rézkarcot, mint grafikai eljárás. (https://www.youtube.com/watch?v=6RtX_lusKrg)
A számos grafikai ág közül, talán a szabad és alkalmazott grafika a legelterjedtebb. Amíg a szabad grafikán belül a művész a saját gondolatait, törekvéseit valósítja meg, addig az alkalmazott grafika ezzel szemben mindig valamilyen határokon, feladaton belül történik, mint a plakátok készítése vagy könyvborítók díszítése.
Néhány híres festőművész, akik grafikusok is egyben
- Albrecht Dürer, aki bár bajor, mégis magyar származású
- Rembrandt, a világ egyik leghíresebb művésze, az ő A prédikáló Krisztus című grafikája látható a borítóképen is
- Francisco Goya spanyol festő és grafikus
Ha felkeltette az érdeklődésedet a művészet és ezen belül is a festészet, rajzolás, akkor kövesd blogunkat, hiszen az elkövetkezőkben bemutatjuk, hogy hogyan készítsd el a saját kézzel rajzolt grafikádat. ;)
U.I. A héten grafika hetet tartunk Facebook és Instagram oldalunkon. Lehet nem lesznek videók, hogy hogyan is készül egy rézkarc, mint grafikai eljárás, de lesz néhány igen mutatós darab. Nagy lelkesedéssel várjuk olvasóink alkotásait is. Ha szeretsz rajzolni, firkálni vagy csak érdekelne néhány érdekes mű, tarts velünk!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.